//window.location.href= "http://kultursanat.silivri.bel.tr/index.html";
MOZAİK VE VİTRAY
MOZAİK VE VİTRAY

  • Deniz kenarında oynayan çocuklar, kumdan yaptıkları kalelerin üzerini renkli taşlar ve deniz kabuklarıyla süslerler. Mozaik yapımında da aynı düşünce ile hareket edilir . Zemin olarak kum yerine panolar, çeşitli objeler ve duvarlar, deniz kabukları yerine bitişik ya da farklı aralıklar ve büyüklükte çeşitli renklerdeki taş, seramik,   cam ,metal ,ahşap ve çiniler kullanıp yapıştırılarak çeşitli figürlü ya da desenli çalışmalar meydana çıkar.Mozaik resimle benzerlik gösterir, resimdeki teknikler kullanılarak boyutlu ve güzel çalışmalar elde edebiliyoruz. Bir sanat dalı olarak kabul edilen mozaik tekniği günğmğzde de sıkça kullanılıyor,özellikle dekoratif amaçlı.Mozaik resimler ya da desenler yapıların iç ve dış duvarlarında,tavanlar ve döşemelerde kullanıldığı gibi çeşitli obje kaplamalarda da yer alır.Teknik ve zorluk açısından mozaiği vitray çalışmasının ilk aşaması diyebiliriz.
  • Kursiyerlerimizle ilk çalışmalarımız mozaik teknigi,hem malzemeleri ve kesicilerimizi tanıma hem vitray için hazırlık olması amacıyla camı kesme ve kalıp çıkarmayı öğreniyorlar. 2013-2014 döneminde açılan Mozaik ve Vitray kursu SİLİVRİ BELEDİYESİ KÜLTÜREVİ etkinliklerinde "yarı dönem , yılsonu gösterileri ve sanat parkı gösterilerinde" halkımız ve misafirlerimizle yaptığımız çalışmaları paylaştık,Her yaş gruplarından ilgi çok güzeldi,aldıgımız tepkiler gurur verici ve sevindiriciydi.Özellikle Sanat Parkında yapılan gösteri çalışmalarında ilgi büyüktü.    2014-2015 döneminde kayıtlarımız ikiye katlandı.Eski kursiyerlerimiz mozaik tekniğini duvar panoları, masalar, aydınlatmalar ve farklı objeler kaplayarak tanıdılar.Artık vitray çalışmalarına geçmeye hazırlar.

    Yeni dönemde başlayan kursiyerlerimiz de büyük bir ilgi ve azimle harika çalışmalar çıkarıyorlar 8 mart sergimizde onların da katılımıyla sergileyeceğimiz mozaik resimlerimiz çeşit ve sayı olarak daha da arttı.

VİTRAY
  • Vitray sanatı gün ışığı ile doğan ve yine onun az ve çokluğu ile değişimler kazanan bir ışıklı resim sanatıdır.
  • Vitrayın diğer resim sanatlarından ayrı olan yönü onu diğerlerinden üstün kılan tarafı aynı kalmayışı, ışık değişimleriyle, ya da ışığa etki eden elemanların değişimiyle değişik özellikler kazanmasıdır.
  • Bir ışığın azalıp çoğalması ve bulutların hareketi, hatta vitrayın arkasında bulunan ağaçların dal ve yapraklarının veya başka cisimlerin hareketi cam üzerinde değişik renk ve gölgeler meydana getirir.
  • Yakın yüzyıla kadar vitray sanatı doğal ışıktan yararlanmıştır. Teknikteki ilerlemelere paralel olarak değişik kaynaklarda, özellikle elektrik ışığı vitrayın ışık kaynağı olmasını sağlamıştır.
  •  Bu seneki SİLİVRİ BELEDİYESİ KÜLTÜREVİ yılsonu etkinliklerinde mozaik ve vitray çalışmalarımızla ve ayrıca resim ve seramik eğitmenlerimizle ortaklaşarak mozaik-ahşap gravür ve mozaik-seramik tekniklerini harmanlayarak standlarımızı zenginleştirmeyi planlıyoruz.Önümüzdeki dönemlerde eger imkanlar saglanırsa SİLİVRİ BELEDİYESİ KÜLTÜREVİ ni çalışmalarımızla komşu belediyelerde temsil etme isteğimiz de var.

Suzan SEÇKİN

Kurs Resimleri